• DLA KLUBU ORTOGRAFFITI

• 07.06.2023 20:05
        • W szkole przez cały rok działał Klub Ortograffiti, który realizował projekt ortograficzny pod kierunkiem pani Wioletty Rafałowicz. Opiekun koła otrzymał  Certyfikat Innowatora Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w uznaniu za aktywną działalność Klubu Ortograffiti.
          Założenie Klubu wpłynęło na ożywienie i unowocześnienie działań pomocowych.
          Ponadto wpłynęło  na:

-zminimalizowanie trudności w uczeniu się,
          -zmotywowanie uczniów do intensywnej pracy,
          -zapewnienie profesjonalnej pomocy uczniom z trudnościami w uczeniu się,
          -zrealizowanie  zadań wymaganych przez MEN,
          -zbudowanie relacji między uczniami.
          Polskie Towarzystwo Dysleksji potwierdziło zrealizowanie innowacji przez Szkołę   Podstawową nr 2 w Dębnie.
          Zapraszam uczniów do współdziałania w kolejnym roku szkolnym.

Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku.
        • OPRACOWUJEMY AUTORSKIE KRZYŻÓWKI DLA NASZYCH RÓWIEŚNIKÓW

• 23.05.2023 19:51
        • Rozwiązywanie krzyżówek to pożyteczna forma spędzenia czasu. Dzięki rozwiązywaniu krzyżówek poprawia się nasza zdolność kojarzenia, ćwiczymy pamięć, logiczne myślenie, koncentrację oraz rozwijamy myślenie twórcze. Z kolei dzięki uzupełnianiu pól krzyżówki uczniowie poznają nowe słowa i rozwijają zasób słownictwa. Natomiast uzupełnianie brakujących liter w wyrazach pomaga utrwalić zasady ortografii i gramatyki, uczy czytania ze zrozumieniem. Warto wymienione wyżej zalety krzyżówek wykorzystać na swoich lekcjach. Uczniom klasy czwartej zaproponowałam tworzenie krzyżówek ortograficznych. Umówiliśmy się, że będą one rozwiązane, gdyż w ten sposób od razu sprawdzą poprawność zaprojektowanej krzyżówki. Maksymalna ilość haseł to 20, z tym że zadaniem ucznia było ich rozmieszczenie zarówno w poziomie, jak i w pionie.
          Samodzielnie też układali objaśnienia haseł. Podczas pracy korzystali ze słowniczka ortograficznego.
          Zapraszam do obejrzenia efektów naszej pracy.
        • WIOSENNA ORTOGRAFIA

• 23.05.2023 19:45
        • Kolorowanie to nie tylko świetna zabawa dla młodszych i starszych uczniów. Jeśli połączymy tę czynność z zapamiętywaniem pisowni trudnych słów, to zyskamy podwójnie.  Kolorowanie z pewnością wycisza i uspokaja, dlatego ma niesamowity wpływ na zdrowie psychiczne. Ponadto łagodzi stresy, a także poprawia pamięć uczniów. Z tego powodu polecam wykreślanki ortograficzne na niespodziewane zastępstwo, zajęcia wyrównawcze, zajęcia w świetlicy, lekcje bez podręcznika itp. Warto zaskoczyć uczniów przygotowaną wykreślanką, aby rysunek nawiązywał na przykład do podejmowanego na lekcji tematu. Zbiór wyrazów zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, jakie umiejętności przećwiczyć. Najczęściej wpisuję słownictwo mieszane, gdyż zależy mi na tym, aby uczniowie, zanim zaczną kolorować, sprawdzili pisownię wyrazów w słowniczku ortograficznym i uzupełnili luki. Rzadziej wybieram słowa według ustalonego wcześniej kryterium- zasady ortograficznej.
          Kolorowanki uczą także utrzymywać uwagę na dłuższy czas na jednej czynności, a uczniowie w ciszy pracuję we własnym tempie.
          Zachęcam do przetestowania.
          Zdjęcia.
        • NASZE ZMAGANIA JĘZYKOWE

• 24.04.2023 20:47
        • 19 kwietnia chętni uczniowie z klas VI i VII wzięli udział w szkolnym konkursie ,,Czy znasz homofony?”.
          Zadaniem uczestników konkursu było wyszukanie par homofonów na przygotowanej karcie pracy, a następnie wyjaśnienie znaczenia każdego ze słów przy pomocy dostępnych słowników.
          Podczas rywalizacji uczniowie wykazali się umiejętnością korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzili wiadomości, selekcjonowali informacje.
          Po zakończonym konkursie uznali, że podczas pracy ze słownikami wiele się nauczyli, a także zrozumieli, dlaczego w określony sposób należy zapisać dany wyraz.
          Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy 6a- Julia Kaliściak, której gratulujemy sukcesu. Brawa dla wszystkich uczestników!
          Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku.
        • ZAPROSZENIE DLA UCZNIÓW KLAS 6 I 7 DO UCZESTNICTWA W KONKURSIE

• 14.04.2023 19:37
        • Serdecznie zapraszam chętnych uczniów do udziału w szkolnym konkursie ,,Czy znasz homofony?”.
          Podczas konkursu uczestnicy będą korzystali z różnych źródeł informacji, w tym ze słowników i encyklopedii w celu wyjaśnienia znaczenia podanego hasła i zrozumienia, z czego wynikają różnice w pisowni homofonów.Każdy uczestnik zmagań językowych z pewnością zapamięta, że  homofony  to wyrazy, które brzmią identycznie, mimo różnej pisowni i innego kontekstu/ znaczenia.
          Konkurs odbędzie się w środę 19 kwietnia o godzinie 14:30 w sali nr 14.
          Nie może Was zabraknąć!