• BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI, NIE ULEGAJ DEZINFORMACJI

• W poniedziałek 27 lutego 2023 r. klasa 7a wzięła udział w lekcji zdalnej ,,Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?” Zajęcia trwały 45  minut i zostały zorganizowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Rozwój nowych technologii i środowiska cyfrowego sprawił, że mamy dostęp do bardzo wielu źródeł informacji, możemy także dzielić się nią w czasie rzeczywistym za pomocą różnego rodzaju mediów internetowych.

Stworzyło to wiele możliwości manipulacji przekazem, przeinaczania treści, a nawet tworzenie fałszywych komunikatów, tzw. fake newsów. O dezinformacji możemy mówić, gdy rozpowszechniane informacje: są całkowicie lub częściowo fałszywe, zmanipulowane lub wprowadzające w błąd, dotyczą kwestii ważnej z punktu widzenia interesu publicznego,mają wywołać niepewność lub wrogość, są rozpowszechniane lub wzmacniane, np. za pomocą sztucznej inteligencji. Czynnikiem, który istotnie wpływa na poziom utrwalenia informacji w pamięci, są silne emocje. Fałszywe wiadomości, które wzbudzają u odbiorców uczucie gniewu, strachu czy empatii, pogłębiają wiarę w fałszywy przekaz, są lepiej zapamiętywane i chętniej rozpowszechniane w Internecie. Powinniśmy sprawdzić, skąd pochodzi wiadomość, kto pierwszy ją przekazał i gdzie jest rozsyłana. Należy również sprawdzić autora. Pamiętajmy, że zdecydowanie mniej wiarygodny jest ktoś, kto podpisuje się tylko nickiem.

• SMALL TALKS

• Realizując założenia innowacji pedagogicznej Let's explore English together uczniowie klas 1-3 na zajęciach języka angielskiego mieli możliwość rozmawiania z koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej Debi Akademi Mersin w Turcji.

Tego typu działania bardzo motywują do dalszej nauki oraz podnoszą kompetencje językowe uczniów pokazując realne zastosowanie nauczanego języka obcego.
            Danuta Fossa
            Take care our Turkish friends!

Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku.

• LEKCJA ANGIELSKIEGO

• Wykorzystanie technologii cyfrowej bardzo wspiera nauczanie języka obcego poprzez stosowane ćwiczeń aktywizujących uczniów.

Tydzień bezpiecznego Internetu to okazja, aby pokazać w jaki sposób właściwie korzystać z jego zasobów.
            Danuta Fossa