• NARODOWE CZYTANIE NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

• Okazjonalne lekcje wnoszą w szkolne życie element odmiany od zwykłej, szarej, do końca zaplanowanej codzienności. ,,Coś się dzieje". Uczniom  udziela się twórczy klimat, a towarzyszy temu poczucie, że dzieje się coś wyjątkowego.

Z tego powodu uczniowie chętnie zgłaszają się do zadania, przygotowują stroje i poszukują rekwizytów. Klasy 6a i 7a wzięły udział w Narodowym Czytaniu ballad A. Mickiewicza. Przygotowały się do głośnego czytania ,,Świtezianki”, dzieląc role, ćwicząc głośne czytanie i modulowanie głosem. Pomysłowość była niezbędna, by zainteresować kolegów i koleżanki, skłonić do koncentracji uwagi na tym, co się dzieje. Uczniowie uczyli się odpowiedzialności nie tylko za siebie, za swoje przygotowanie, lecz również za każdego kolegę i koleżankę. Uczyli się, jak radzić sobie ze stresem, z nieśmiałością. Dokonali również analizy treści ballady i podzielili się przemyśleniami. Taka lekcja z pewnością pozostanie na dłużej w pamięci uczniów.

• POŻERACZE LEKTUR SZKOLNYCH

• Podczas lekcji języka polskiego ,,odczarujemy” lektury szkolne,  a czytanie stanie się zajęciem ciekawym, nieszablonowym, nowatorskim. Będziemy poszukiwali ciekawych rozwiązań i aktywności podczas pracy z lekturą.  Sięgniemy też po książki, które nie są lekturami szkolnymi.

Uczeń stanie się świadomym czytelnikiem, który posiada wysoką świadomość językową oraz ma poczucie odpowiedzialności za język, jakim się posługuje.  Dostrzega w literaturze wartości.  Krytycznie czyta teksty, wyraża własną opinię, argumentuje i ocenia postawę bohaterów. Korzysta z komputera i Internetu w celu posługiwania się wiedzą na temat lektur szkolnych

• PRZEZ MEANDRY ORTOGRAFII Z ORTOPISEM

• Innowacja ,,Przez meandry ortografii z Ortopisem”, realizowana w klasach: 4b, 6a i 7a,  obejmie działania interdyscyplinarne, służące utrwaleniu zasad ortograficznych, zapamiętaniu pisowni wyrazów oraz podniesieniu poziomu poprawności zapisu.

Zaplanowane zadania będą zachęcały do pracy nad ortografią poprzez łączenie edukacji ortograficznej z rozrywką i zabawą.
            Uczniowie utrwalą znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Będą korzystali ze słowniczka. Zapamiętają pisownię trudnych wyrazów. Stworzą bazę materiałów zachęcających do podniesienia swoich umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych. Zastanawiają się, dlaczego ładne i poprawne zapisywanie jest modne i ważne.

• WĘDRÓWKI DO ŚWIATA WYOBRAŹNI, CZYLI SZTUKA KREATYWNEGO PISANIA

• W bieżącym roku szkolnym na lekcjach języka polskiego zrealizujemy innowację ,,Wędrówki do świata wyobraźni, czyli sztuka kreatywnego pisania”.

W czasie realizacji twórczych zadań odbędziemy wspólną podróż do świata nieograniczonej wyobraźni.
            Zajęcia z kreatywnego pisania będą kształcić u uczniów umiejętność tworzenia i redagowania tekstów przy jednoczesnym rozwijaniu wyobraźni oraz myślenia kreatywnego, innowacyjnego i krytycznego.
            Efekty pracy uczniów będą na bieżąco publikowane na platformie eTwinning, szkolnej stronie internetowej, w szkolnej gazecie “Arkadia”.