• WYCIECZKA Z MIKOŁAJEM W TLE

          • 6 grudnia 2023 r. klasy 5b, 7a i 7b pojechały na wycieczkę autokarową do Międzyrzecza. Nie był to termin przypadkowy. W ten sposób świętowaliśmy MIKOŁAJKI. Opiekę nad uczniami sprawowali: Wioletta Rafałowicz, Damian Podstawczuk, Anna Brzozowska oraz rodzic- Paweł Pyro. W dobrych humorach dojechaliśmy do Międzyrzecza, gdzie zwiedzaliśmy jedyny królewski zamek piastowski znajdujący się w województwie lubuskim. W Muzeum Regionalnym obejrzeliśmy kolekcję portretów trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych z XVII i XVIII wieku, liczącą 220 obiektów.

            Zobaczyliśmy budynki dawnej siedziby starostów międzyrzeckich, oficyny dworskiej, murowanego zamku, karczmy dworskiej oraz budynku bramnego. W trakcie spaceru po międzyrzeckim zamku uczniowie poznali jego historię, począwszy od IX do czasów nam współczesnych. Dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywał on w historii Polski oraz kto rezydował na jego dziedzińcu. W trakcie zajęć poruszona została również kwestia zamku jako zabytku i roli jaką odgrywa on obecnie w powiecie międzyrzeckim. Następnie przejechaliśmy do miejscowości Pniewo, gdzie znajduje się podziemna trasa turystyczna Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – system poniemieckich umocnień zbudowany w latach 30-tych ubiegłego stulecia, dziś największe zimowisko nietoperzy w Polsce. Zwiedziliśmy salę muzealną, odbyliśmy spacer naziemną ścieżką dydaktyczną, widzieliśmy zęby smoka, mały schron bojowy oraz naziemną część panzerwerku 717. Zeszliśmy do podziemnych korytarzy oraz odbyliśmy spacer do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w McDonald's i w wyśmienitych humorach wróciliśmy do Dębna.

            Wioletta Rafałowicz

          • KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • W naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego. Wzięli w niej uczniowie dwóch grup wiekowych: klas 4-5 i 6-8. Młodsi mieli za zadanie uzupełnić luki w dyktandzie, a starsi pisali dyktando ze słuchu. Oczywiście, jak na konkurs przystało, nie było łatwo.

            Najlepszymi w klasach 5-6 okazali się:
            Aleksander Fryntkowski
            Marta Zubala
            Jan Wydra
            Natomiast w klasach 6-8 najlepsi to:
            Aniela Dąbrowska
            Lena Kalicka
            Anna Piątkowska
            Uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.
            K. Matuszewska i E. Bąk

          • WORLD IS A GLOBAL VILLAGE

          • Niezmiernie cieszymy się, że możemy już drugi rok współpracować z naszą siostrzaną szkołą Debi Akademii z miejscowości Mersin leżącej na południowym wybrzeżu Turcji. Tak właśnie, świat staje się globalną wioską, gdy jesteśmy w stanie przekroczyć pewne granice. Najważniejsze z nich to znajomość języków obcych i technologii IT. Nasi uczniowie rozwijają głównie te kompetencje, realizując różnorodne zadania w ramach współpracy szkół.
            Projekt "Happy Letters" jest wielką frajdą dla wszystkich zaangażowanych w jego realizację. 

            Video calls również wzbudzają wiele pozytywnych emocji, gdyż korespondujący uczniowie mogą się poznać osobiście. Najważniejsze we wszystkich realizowanych przez nas działaniach jest praktyczne wykorzystanie wiadomości i umiejętności nabytych na lekcjach. Korespondowanie w języku angielskim doskonali umiejętności językowe naszych uczniów, poszerza ich światopogląd, pielęgnuje przyjaźnie, zwiększa ich pewność siebie, buduje globalną świadomość oraz przyczynia się do rozwoju osobistego i intelektualnego. Uczniowie, gdy otrzymują listy chętnie je czytają co pomaga w doskonaleniu czytania ze zrozumieniem. Odpowiadając na listy udoskonalają kompetencje w zakresie pisania.
            Dziękujemy bardzo naszej partnerskiej szkole z Turcji za współpracę. Przede wszystkim wielkie podziękowania przesyłamy nauczycielce języka angielskiego İnci Türeli oraz wszystkim nauczycielom z Działu Języków Obcych Debi Akademii.
            Thank you very much İnci!!!
            🇹🇷🤝🇵🇱
            Danuta Fossa
            Małgorzata Zalech
            Jarosław Fossa

          • KAMPANIA - ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA PAPIEROSÓW

          • Corocznie Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Kampanie informacyjne, akcje społeczne czy quizy tematyczne organizowane są przez cały listopadowy miesiąc. W ramach akcji prozdrowotnej przygotowaliśmy gazetkę informacyjną z materiałami dotyczącymi skutków stosowania tytoniu, e-papierosów czy biernego wpływu dymu tytoniowego na organizm.

            Społeczność szkolna mogła zapoznać się z poradami jak zerwać z nałogiem i zyskami z podjętej decyzji. Zaprosiliśmy również uczniów do wykonania artystycznej pracy o tematyce antynikotynowej. Wytwory uczniowskie zaprezentowane zostały w holu szkoły. Społeczność szkolną zaprosiliśmy również do udziału w quizie – loterii, w której każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę tematyczną. Corocznie cieszy się ona wielką popularnością. Zapraszamy za rok!

            Iwona Olobry

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

  • EduPage
  • GRANNA
  • Muzeum POLIN
  • Urząd Miejski w Dębnie
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Minister Edukacji i Nauki
  • Laboratoria Przyszłości
  • Biblioteka Publiczna w Dębnie
  • ZCDN Szczecin
  • WOM Gorzów Wlkp