• TŁUSTY CZWARTEK PĄCZKAMI FETUJE

• Tłusty czwartek to -  według staropolskiej tradycji - czas, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Ponieważ należy pielęgnować tradycję, dzięki uprzejmości rodziców uczniowie klasy 5b ze smakiem degustowali pyszne pączki. Poznali krótką tradycję tego święta oraz popularne powiedzenia z nim związane:

"Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła",
            ,,Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”,
            ,,Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”,
            ,,Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania - ścisły post się kłania”,
            ,,Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”.
            Według dawnych przesądów mówiono, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło.
            To klasowe świętowanie było doskonałym sposobem na integrację oraz poznawanie i kultywowanie zwyczajów i tradycji polskiej.

• TEATR KSZTAŁCI, WYCHOWUJE I POMAGA ZROZUMIEĆ SAMYCH SIEBIE ORAZ INNYCH

• Dnia 7 lutego 2024 r. klasy 5a, 5b i 5c wybrały się na wycieczkę do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Bąk, Renata Kunisz, Małgorzata Zalech  i Wioletta Rafałowicz. Uczniowie obejrzeli spektakl pt.,,Opowieść wigilijna”, którego reżyserem jest Andrzej Ozga. Przedstawienie powstało na motywach utworu Charlesa Dickensa. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami, podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, uwrażliwienie na piękno.

Spektakl opowiadał o przemianie skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącej w czasie nocy wigilijnej. Temu nielubiącemu ludzi samotnikowi ukazuje się duch zmarłego wspólnika, który ostrzega go przed skutkami życia, jakie wiedzie. Wspomniana wizyta ma uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Początkowo nieufny Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt Przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia. Ta poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe, prowokują do odpowiedzi na pytania: Na czym polega szczęśliwe życie? Co jest w życiu najważniejsze?
            Uczniom podobały się kreacje aktorskie oraz sposób zwizualizowania duchów. Na pewno spektakl pozostanie długo w ich pamięci.
            W drodze powrotnej uczniowie integrowali w McDonaldzie.

• STARSI KOLEDZY I KOLEŻANKI W TROSCE O NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW SP2

• Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klasy 5b postanowili zwrócić się do swoich młodszych koleżanek i kolegów. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu w korzystaniu z internetu, sformułowali kilka rad, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zaprojektowane karty graficzne wraz ze wskazówkami zostały przekazane nauczycielkom klas I-III i zostaną przedstawione uczniom podczas pogadanek na temat bezpieczeństwa w sieci.

• MINI PIŁKA RĘCZNA CHŁOPCÓW - IGRZYSKA DZIECI

• W dniu 1.02. nasza szkoła wzięła udział w zawodach piłki ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci, w których zajęliśmy 3 miejsce 🥉.

Naszą szkołę reprezentowali
            Aleksander Sałaciak