Co wydarzyło się w grudniu w naszej szkole? Tego dowiesz się z bieżącego wydania ,,Arkadii”.
Redakcja szkolnej gazety zaprasza do lektury.
Wioletta Rafałowicz
Arkadia_-_grudzien_2022
CZYTAMY I POLECAMY
DZIEŃ SPRZĄTANIA BIURKA 2023
W drugim tygodniu stycznia będziemy obchodzili dzień sprzątania biurka. Jest to święto ważne, gdyż uporządkowane biurko sprawia, że pracujemy po prostu wydajniej i szybciej. Często biedne biurko zasypane jest papierami, papierkami, fiszkami, karteczkami, długopisami, mazakami, ołówkami, zakreślaczami, linijkami i gumkami.
Jak pracować i uczyć się w takich warunkach? Pamiętajcie, czyste miejsce pomaga nam się skoncentrować i uspokaja. W tym roku proponuję Wam udział w akcji ,,Pokaż nam swoje biurko”. Zapraszam chętnych uczniów do przyłączenia się. Co należy zrobić? Po pierwsze, uporządkować to, co znajduje się na biurku. Po drugie, wykonać fotografię dokumentującą wykonanie zadania i przesłać ją jako załącznik na adres e-mail: gimnazjak@op.pl
Zbiór zdjęć otrzymanych od Was zamieścimy na stronie internetowej naszej szkoły.
Wioletta Rafałowicz
BOHATEROWIE Z NASZEJ WYOBRAŹNI
W ramach autorskiego projektu rozwijającego sztukę twórczego redagowania tekstu. zaproponowałam uczniom narysowanie fikcyjnej postaci, którą uczyniliby bohaterem autorskiego opowiadania. Przed realizacją tego etapu pracy powtórzyliśmy, co oznacza termin ,,fikcyjny" i podawaliśmy przykłady. Przy okazji powróciliśmy do zagadnień związanych z prawem autorskim.
Aby przestrzegać prawa własności intelektualnej, każda postać musiała być przez uczniów wymyślona. Następnie wykonaliśmy zdjęcia naszych prac i stworzyliśmy kolekcję kart z wymyślonymi bohaterami. Uczniowie oprócz rysunku posługiwali się też słowem: wymyślali imię dla postaci i krótko ją prezentowali, np. opisując wygląd, nazywając cechy charakteru, określając zachowanie. Karty stworzyli przy pomocy aplikacji, która nie wymagała podawania żadnych danych ani rejestrowania. Posłużyły nam do tego telefony. Zadanie spodobało się uczniom. Bardzo chętnie pracowali, a dodatkowym atutem była cisza i skupienie. Przy okazji rozwijaliśmy też kompetencje cyfrowe.
Wioletta Rafałowicz
BOHATEROWIE LEKTURY W PUSTYNI I W PUSZCZY PRZESYŁAJĄ NAM KARTKI POCZTOWE Z AFRYKI
Lektura ,,W pustyni i w puszczy" stwarza wiele okazji do ciekawych aktywności. Tym razem uczniowie wykorzystali darmową aplikację do projektowania kartek pocztowych i znaczków. Niewielka kartka z ciepłymi słowami i grafiką, przysłaną z drugiego końca kraju lub świata, to znak, że ktoś o nas myśli i pamięta.
1Zadaniem uczniów było zredagowanie krótkiej informacji, którą mogliby do nas/ do uczniów naszej szkoły przesłać bohaterowie lektury. Wcześniej zgromadziliśmy zdjęcia na wolnych licencjach, które nas urzekły i sprawiły, że marzyliśmy o podróży do Afryki. Na otwartej kartce pocztowej zamieściliśmy je, dodając zaprojektowany znaczek pocztowy. W zredagowanych wiadomościach uczniowie wykazywali się znajomością lektury, swobodnie nawiązując do wydarzeń przedstawionych na kartach powieści. Zadanie bardzo się uczniom spodobało i pochłonęło ich całkowicie. Wielu chciałoby w wolnym czasie fotografować, podglądać przyrodę, podróżować.
Wioletta Rafałowicz
Archiwum Aktualności