#SzkołaPamięta
W ramach akcji ,,Szkoła pamięta 2021 "uczniowie klasy 5b również odwiedzili cmentarz komunalny. Uczniowie zapalili znicze na grobie ,,Poległych żołnierzy polskich ''.
Martyna Kalicka
#SzkołaPamięta
W ramach akcji ,,Szkoła pamięta 2021 "uczniowie klasy 5b również odwiedzili cmentarz komunalny. Uczniowie zapalili znicze na grobie ,,Poległych żołnierzy polskich ''.
Martyna Kalicka
Stan naszego środowiska wciąż jest zagrożony. Aby chronić przyrodę, trzeba poznawać jej walory, znaczenie i różnorodność od najmłodszych lat. Dnia 27.10.21r. dzieci z klas 1-3 wzięły udział w konkursie warsztatowym.
Drużyny zmierzyły się z trzema typami zadań: segregowaniem odpadów, rozpoznawaniem gatunków drzew i pytaniami quizowymi. Każda grupa miała swojego „aniołka”, starszą koleżankę z koła LOP, która pomagała w organizacji pracy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podejmowały próby właściwego posegregowania odpadów, a przecież i dorośli mają problem z umieszczeniem ich we właściwym miejscu. Bardzo ładnie poradziły sobie z rozpoznaniem gatunków naszych drzew i pytaniami prośrodowiskowymi. Najwyższy wynik uzyskała drużyna z klasy 3c – Szyszko Kornelia, Stefanowicz Szymon i z klasy 2a- Doroszenko Gabriel, Stefanowicz Michał. Konkurs na Ekotwory, czyli wytwory z odpadów i naturalnych surowców, przeszedł najśmielsze oczekiwania. Takiej pomysłowości i twórczej wyobraźni można dzieciom pozazdrościć. Członkinie koła LOP ciężko pracowały, by wyróżnić wszystkich uczniów, pierwsze miejsce zajęli: Gnypowicz Lena, Niparko Hanna, Witkowski Mikołaj, Wiśniewska Nikola, Jenda Dawid. Piętnaście osób zajęło drugie miejsce, a trzydzieści zajęło trzecie miejsce.
Wszystkim uczestnikom akcji dla klas 1-3 serdecznie gratulujemy!!
Iwona Olobry, Agnieszka Czerniawska i Członkinie koła LOP
27 października na zajęciach logopedycznych uczniowie w ramach akcji "Szkoła Pamięta 2021" rozmawiali na temat Rejonu Pamięci Narodowej oraz historii ludzi z nim związanych. Inspiracją do rozmów była książka wydana przez Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej "Na straży pamięci.
60 lat Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego”, w której opisane są między innymi losy osadników polskich nad Odrą po II wojnie światowej. Dzięki zbiorom Muzeum w Starych Łysogórkach uczniowie poznali między innymi historię żołnierki 1. Armii Wojska Polskiego, Zofii Cygan, która jako jedna z trzech kobiet została pochowana na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Celem akcji „Szkoła Pamięta 2021” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Jednym z zadań uczniów była interpretacja tytułu książki prezentowanej na zajęciach - „Na straży pamięci”. Poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Dodatkowo uczniowie wzbogacali słownictwo, powtarzali wyrazy, zdania trudne artykulacyjnie, ćwiczyli znajomość kolejności alfabetycznej w praktyce, korzystając z indeksu nazwisk, który jest zawarty w książce. Podczas słuchania fragmentów czytanych przez nauczycielkę, uczniowie mieli pilnować prawidłowej spoczynkowej pozycji języka oraz prawidłowego toru oddychania – przez nos. Lekcja oraz związana z nią pogadanka była również okazją do pracy uczniów nad staranną mową spontaniczną.
Magda Łączkowska
Powered by aSc EduPage