UWAGA!
GONITWA ZA JELENIEM
Uczniowie klasy 5b puścili wodze swojej fantazji i zredagowali ciekawe historie wyjaśniające pochodzenie naszej rodzinnej miejscowości. Zostały one zilustrowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Efekt pracy bardzo się nam spodobał.
Prezentujemy opowiadanie Aleksandra wraz ze wspomnianymi ilustracjami. Redagując historie, rysując lub projektując przy pomocy sztucznej inteligencji, uczniowie mają szerokie pole do rozwoju pomysłowości. Samodzielnie kształtują formy swoich wytworów, a autorskie opowiadania mają moc. Słuchając zredagowanych przez rówieśników historii, uczniowie stają się bardziej empatyczni. Wzrasta poczucie więzi i wspólnoty. Rozwija się kultura słowa, kształtuje wyobraźnia. Wzrasta również wiedza o świecie i innych ludziach. Efekt artystyczny okazał się bardzo interesujący.
Wioletta Rafałowicz
KOSTKI OPOWIEŚCI WSPIERAJĄ ROZWÓJ KREATYWNOŚCI
Kostki opowieści to pomoc dydaktyczna szczególnie przydatna wówczas, gdy organizujemy zajęcia bez podręczników i ćwiczeń. Na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie lubią z nich korzystać, zwłaszcza, jak zaskoczymy ich aktywnościami.
Taką pomocą dydaktyczną zachęcamy uczniów do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, opowiadania o sobie, wyrażania swoich opinii, myśli, poszerzania słownictwa, budowania zdań, tworzenia historyjek, wyjaśniania pisowni wyrazów itp. Kostki opowieści motywują do zabierania głosu, pomagają przezwyciężać stres, dodają odwagi i rozwijają wyobraźnię. Warto przy aktywnościach pozwolić uczniom na swobodę w nazywaniu obrazków. Kostki story cubes aktywizują uczniów, motywują do działania, budzą emocje, z tego powodu chętnie po nie sięgamy.
Wioletta Rafałowicz
JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI, CZYLI WIZUALIZUJEMY ZAGROŻENIA
Internet z pewnością jest jednym z najwspanialszych wynalazków w historii ludzkości. Dzięki niemu mamy nieograniczony dostęp do informacji. Możemy również kontaktować się ze znajomymi z całego świata oraz korzystać z wielu form rozrywki. Jednakże jest on także źródłem zagrożenia. Uczniowie klasy 5b na lekcji wychowawczej zwizualizowali znane im zagrożenia, a powstałe prace zachęciły do dzielenia się wiedzą na temat niebezpieczeństw w internecie.
W wyniku dyskusji uczniowie doszli do wniosku, że należy zachować czujność i podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości. Ponadto powinniśmy chronić komputer za pomocą programu antywirusowego, a także pamiętać o regularnych aktualizacjach. Warto zadać sobie trudu, by stworzyć trudne do rozszyfrowania hasła, składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, a pliki należy pobierać jedynie z wiarygodnych źródeł.
Toczące się rozmowy, wymiana doświadczeń to okazja, by uczyć się od siebie.
Wioletta Rafałowicz
Archiwum Aktualności