• ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Z OKAZJI BOŻEGO NARODZENIA DLA BOHATERÓW LITERACKICH

• Klasa 4b w ramach innowacji ,,Wędrówki do świata wyobraźni, czyli sztuka kreatywnego pisania” redagowała życzenia świąteczne dla wybranego bohatera lektury. Uczniowie dokonywali wyboru postaci spośród dwóch lektur: ,,Kajko i Kokosz. Szkoła latania” oraz ,,Akademia pana Kleksa”.

Zadanie bardzo spodobało się uczniom, gdyż mogli wykazać się zarówno znajomością lektury, jak i umiejętnością redagowania życzeń. Świąteczny klimat sprzyjał twórczym poczynaniom uczniów. Przy okazji uczyliśmy się dostrzegać potrzeby innych i uwzględniać je w swoich życzeniach.

• TWORZYMY FOLDER PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ ,,W PUSTYNI I W PUSZCZY”

• Podstawową metodą pracy na lekcjach języka polskiego jest praca z tekstem literackim. ​​​​​​​

Uczniowie podczas zajęć:

• swobodne wypowiadają się na temat wrażeń z przeczytanej książki,
            • omawiają treść utworu w celu zweryfikowania stopnia jego zrozumienia,
            • wskazują najważniejsze zagadnienia zawarte w utworze,
            • charakteryzują postaci z uwzględnieniem oceny ich postępowania,
            • omawiają zagadnienia wychowawcze,
            • pogłębiają zrozumienie treści i problematyki utworu w celu wydobycia sensu moralnego i ustalenia myśli przewodniej,
            • określają gatunek literacki, formę wypowiedzi oraz styl i język utworu,
            • wykorzystują ilustracje i zdjęcia.

Ważne, aby uczeń nawiązał indywidualną relację z  tekstem, a będzie to możliwe, gdy będzie mógł spontanicznie mówić o utworze, dzielić się
            wrażeniami z jego lektury, zadawać pytania, opowiadać o swoich przeżyciach estetycznych w sposób wolny i nieograniczony.

Tworzenie folderu podkreślającego walory lektury to okazja do wszystkich wymienionych aktywności.
            Jedyne, co nas ograniczało, to czas. Na stworzenie folderu uczniowie klasy 6a poświęcili dwie lekcje. Pracowali w losowo przydzielonych parach. Taka aktywność zachęcała do poszerzania wiedzy o Afryce, odczytywania fragmentów lektury, współpracy w planowaniu i podejmowaniu decyzji o zawartości folderu.
            Zajęcia z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczniów.

• ZAJĘCIA W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

• Uczniowie  klas trzecich  podczas zajęć w Laboratorium Przyszłości   poznali  tajniki kodowania. Podczas zabawy kodowaliśmy roboty Korbo.  Zakodowany robot pokonywał wyznaczoną trasę.

Najpierw były karty i  logiczne kojarzenie z ilustracjami na planszy, następnie uruchomianie robota zgodnie z zaplanowaną trasą.  Kolejny etap to kodowanie za pomocą  klocków  Korbo drogi robota do wskazanej liczby na planszy. Wszyscy doskonale radzili sobie z wykonywaniem zadań, a przy tym świetnie  bawili się.

Opiekun grupy I Joanna Turów

Laboratoria Przyszłości #laboratoriaprzyszłości #laboratoriaprzyszlosci #dobrepraktyki