Z całego serca dziękuję całemu zespołowi projektowemu. To dzięki Waszemu zaangażowaniu projekt zakończył się powodzeniem.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji.
Wioletta Rafałowicz
Z całego serca dziękuję całemu zespołowi projektowemu. To dzięki Waszemu zaangażowaniu projekt zakończył się powodzeniem.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji.
Wioletta Rafałowicz
Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. Poznajcie je, czerpiąc wiedzę z książeczki elektronicznej, która powstała podczas realizacji projektu eTwinning “W oczekiwaniu na Wielkanoc”.
https://www.calameo.com/read/006639543c1579c0eda17.
Czym jest pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza, Siuda Baba, kurek dyngusowy i śmiergust? W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. W podkrakowskich wsiach spotkamy barwne pucheroki i usmoloną Siudą Babę, a także zobaczymy Emaus, czyli odpust z licznymi kramami. Z kolei w Wilamowicach obleją nas wodą Śmierguśnicy. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet gdy nie są już praktykowane.
Wioletta Rafałowicz
Wielkanocna książka kucharska wspólnie opracowana przez partnerów projektu z pewnością pomoże ustalić menu świąteczne. Uczniowie redagowali przepisy, kucharzyli i reklamowali przygotowane przez siebie potrawy. Zapraszamy do inspirowania się zaprezentowanymi przepisami. Link do “Wielkanocnej książki kucharskiej” zamieszczam poniżej
https://www.storyjumper.com/book/read/101707956
Wioletta Rafałowicz
Uczniowie klasy 2c założyli kwiatowe i warzywne ogródki. Każda trzyosobowa grupa otrzymała potrzebny sprzęt, ziemię i nasiona. Siali, sadzili uczyli się nazw warzyw, kwiatów oraz dbania o nie.
Dzieci okazały się prawdziwymi ogrodnikami. Szybko mogły zobaczyć już pierwsze efekty swojej pracy. Jako pierwsza pojawiła się sałata, a następnie aksamitki. Codziennie przyglądali się roślinom i czekali na kolejne wschody. Pojawiły się one na krótko przed nauczaniem zdalnym. O dalszym rozwoju roślin niestety dowiadują się ze zdjęć i rozmów ze mną. Mamy nadzieję, że spróbujemy tego co wspólnie wyhodujemy.
Wychowawczyni - Anna Wierzbicka
Powered by aSc EduPage