• TWORZYMY I ILUSTRUJEMY AUTORSKIE OPOWIADANIA

• Uczniowie klasy 5b, w losowo podzielonych grupach, układali twórcze historie. Przed rozpoczęciem pracy wylosowali rysunkowe symbole, które wyznaczały kierunek rozwoju opowiadania. Puścili wodze swojej fantazji i zredagowali ciekawe opowiadania, które przepisali na komputerze, a następnie zilustrowali przy pomocy sztucznej inteligencji.

Opowiadania zostały głośno odczytane, a ewentualne usterki usunięte. Uczniowie w praktyce wykazali się umiejętnością podziału tekstu na akapity, prawidłowym zapisem dialogu. Sprawdzali pisownię trudnych wyrazów w słowniczku ortograficznym. Efekt pracy bardzo się nam spodobał.

• LEKTUROWE  PUDEŁKA STAŁY SIĘ NASZYMI SKARBAMI

• Czytając „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, uczniowie gromadzili różne przedmioty związane z lekturą i światem przedstawionym w utworze. Zebrane eksponaty czekały w pudełkach po butach na ustalony termin omawiania lektury. W środku pudełkowych szaf znalazło się prawie całe królestwo Narnii, ze śniegiem z waty, ubrankami  i futerkami, z lwem-figurką, lalką-czarownicą, z postaciami bohaterów pierwszo-,  drugoplanowych, z flakonikiem eliksiru, plastikowymi mieczami, tarczami  i różnymi innymi elementami treści tego niezwykłego utworu.

Samodzielnie wykonana pomoc naukowa do omawiania lektury motywowała do aktywności, zachęcała do przeczytania kolejnych tomów wspomnianej serii. Wiele radości dało uczniom samo sporządzanie i wypełnianie szaf rekwizytami powieściowymi, bo mogli zrealizować wiele swoich pomysłów, o których mówili na zajęciach. Mogli też wykazać się sprawnością manualną, umiejętnościami plastycznymi, własną wyobraźnią oraz znajomością powieści fantasy. Każdy z dumą prezentował swoje wytwory pracy i bardzo chętnie o nich opowiadał. W ten sposób wykazywał się znajomością lektury, ćwiczył wypowiadanie się na forum i słuchanie z uwagą innych. Wspomniana metoda pracy z lekturą bardzo spodobała się uczniom, pobudziła ich wyobraźnię i sprawiła, że treść omawianego utworu stała się im bliższa. Uczniowie przyznali, że praca nad projektem przysporzyła im wielu emocji, a w niektórych nawet przypadkach zaangażowane były całe rodziny.

• WOLONTARIUSZE Z SP 2 W AKCJI "ZIELONY MIKOŁAJ"

• W sobotę, 16 grudnia od wczesnych godzin porannych, wolontariusze z naszej szkoły wyruszyli na ulice Dębna ubrani w zielone stroje mikołajkowe. W ramach akcji przeprowadzona została zbiórka pieniężna na rzecz osób dotkniętych bezdomnością. Uczniowie kwestowali przy największych punktach handlowych naszego miasta oraz na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Dziękujemy p. Edycie Szyfman ( pani kierownik schroniska dla bezdomnych w Dębnie) oraz Małgorzacie Szyfman za możliwość wzięcia udziału w akcji, pyszne słodkości oraz gorącą herbatę.

Dziękujemy wszystkim, którzy okazali zrozumienie oraz życzliwość wpłacając datki naszym uczniom, pamiętajmy – DOBRO POWRACA.

Dorota Podbereska