• RYSUNKOWY PLAN WYDARZEŃ

          • Tradycyjny plan wydarzeń polega na zapisaniu najważniejszych wydarzeń w danym utworze literackim w chronologicznym porządku. Spis najważniejszych wydarzeń powinien być utrzymany w jednorodnej formie, np. w formie równoważników. Sporządzanie planu jest bardzo przydatne, gdyż ułatwia zapamiętania treści tekstu, ułatwia szybkie przypomnienie sobie materiału przed kartkówką, sprawdzianem lub egzaminem, jest pomocne podczas redagowania dłuższej formy wypowiedzi. 

            Ułatwia również prześledzenie konkretnego wątku, np. historii/ metamorfozy bohatera. Tym razem plan w formie tradycyjnej doczekał się też formy rysunkowej. Uczniowie dokonali wyboru jednego wydarzenia, które zwizualizowali.  Działanie zostało poprzedzone czytaniem fragmentów lektury, aby ustalić, np. okoliczności wydarzenia, miejsce i czas zdarzenia, reakcję bohatera. Prace plastyczne uczniów  zostały uporządkowane chronologicznie i stworzyły galerię zdarzeń opisanych w lekturze ,,Balladyna”.
            Zapraszam do obejrzenia prac uczniów.

            Wioletta Rafałowicz

          • MŁODZI INSTRUKTORZY WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

          • Uczniowie z klasy 6a: Oliwier, Paweł i Filip to uczestnicy grupy II zajęć Robotyka dla Smyka. Zajęcia odbywają się w każdą środę i są realizowane w ramach ogólnopolskiego programu Laboratoria Przyszłości. Podczas cotygodniowych spotkań uczniowie nauczyli się budować i pracować z robotami, obsługiwać okulary VR i drukować własne projekty na drukarce 3D.

            Swoją wiedzą zdobytą na zajęciach chętnie dzielą się z innymi uczniami i nauczycielami.
            Przeprowadzili w zajęciach z dziećmi z grupy I Robotyka dla Smyka. Młodszym uczestnikom zajęć laboratoryjnych pokazali jak prawidłowo korzystać z okularów VR i na jakiej stronie pobierać obrazy oraz filmy. Nauczyli obsługi robotów i jak wykorzystać je do kodowania. Pomagali w Dniach Otwartych.
            Chłopcy radzą sobie doskonale, a na pochwałę zasługuje fakt, że pomagają po lekcjach w swoim wolnym czasie.
            Brawo‼️
            Bardzo się cieszę, że potraficie dzielić się zdobytymi na naszych zajęciach umiejętnościami.

            Opiekun grupy II Robotyka dla Smyka
            Monika Kubica

            #laboratoriaprzyszlosci Laboratoria Przyszłości w praktyce Laboratoria Przyszłości

          • NASZ SPOSÓB NA EDUKACJĘ TEATRALNĄ - KLASA 4B NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

          • Uczniowie odnajdywali w sobie potrzebę zachowań kreatywnych w celu zrozumienia, że teatr jest czymś bliskim, zrozumiałym i dostępnym, a jednocześnie pociągającym i pełnym uroku. Odczuwali, iż to, co stwarzali na scenie, wynika z ich wyobraźni, która jest niewidzialna tak długo, dopóki jesteśmy bierni. Motorem działania jest ciekawość i radość tworzenia.

            Uczniowie uczyli się czytać z podziałem na role, oddając nastrój, przeżycia bohaterów. Wypowiadali tekst modulując odpowiednio głosem. Podejmowali prace związane z projektowaniem sceny i oświetleniem. Dokonywali wyboru rekwizytów. Projektowali i wykonywali kukiełki. Uczniowie samodzielnie przygotowali scenę, kukiełki, podzielili się rolami, zaprojektowali scenografię, a także sfilmowali działania. Praca nad tworzeniem spektaklu teatralnego dostarczyła okazji do rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów.
            Wioletta Rafałowicz
            Wszystkie zdęcia na szkolnym facebooku.

          • REDAGUJEMY LISTY GOŃCZE ZA BOHATERAMI LEKTUR

          • Jak sprawić, by uczniowie zapamiętali informacje na temat bohatera? Można zredagować list gończy, w którym pojawią się najistotniejsze elementy budujące postać. Każdy uczeń dokonywał wyboru bohatera literackiego, a następnie gromadził materiał pomocny przy realizacji zadania. Ustaliliśmy, że w  każdym liście gończym powinien się znaleźć portret wykonany w dowolnej formie. Forma wykonania listu gończego była dowolna. Zależało mi na tym, aby rozszerzyć typowe dane o cechy niestandardowe i zawrzeć w pracy jak największą ilość informacji o postaci. 

            Stworzenie pracy o wybranym bohaterze literackim pomogło uczniom w zapamiętaniu wiadomości oraz podniosło poziom zaangażowania na lekcji. Podczas zajęć uczeń uczy się wytrwałości podczas wykonywanego zadania i dokładności wykonywania zadania. Uczeń rozwija kreatywność rozumianą jako stopień odejścia od schematu rozwiązania i formy wykonania oraz od zawartych informacji.

            Wioletta Rafałowicz
            Wszystkie zdjęcia na szkolnym facebooku.

Nasze programy, projekty i nasi partnerzy

  • EduPage
  • GRANNA
  • Muzeum POLIN
  • Urząd Miejski w Dębnie
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Minister Edukacji i Nauki
  • Laboratoria Przyszłości
  • Biblioteka Publiczna w Dębnie
  • ZCDN Szczecin
  • WOM Gorzów Wlkp