• POLSKO – NIEMIECKI OBÓZ W LIEPE

• Warsztaty filcowania, wyrobu naturalnego mydła, podchody w lesie, wizyta w Oderbergu to tylko kilka z przygotowanych dla nas atrakcji. 18 uczniów eurogrupy 6a/b i klasy 7a  przebywało na wymianie uczniowskiej w miejscowości Liepe w Niemczech w dniach 17-20 października 2022 r.. Naszymi niemieckimi partnerami byli uczniowie Anne – Frank- Oberschule ze Strausberga (naszej partnerskiej szkoły).

Do projektu pt.” Tradycyjne i nowoczesne rzemiosło nad Odrą” zgłosiła nas Gmina Dębno. Spotkanie było dofinansowane z PNWM – Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Całość nadzorowała i prowadziła przesympatyczna i bardzo pomocna Pani Katarzyna Klonowska.

Zostaliśmy zakwaterowani w folwarku „Landhof Liepe” w przestronnych i czystych pokojach z łazienkami. Zajęcia projektowe odbywały się w odrestaurowanej stodole i sali konferencyjnej. Każdy dzień zaczynaliśmy urozmaiconym, pysznym śniadaniem. Czas wolny spędzaliśmy na placu zabaw i boisku grając w siatkówkę. Bardzo dużo przebywaliśmy na świeżym powietrzu. Zabawy integracyjne sprzyjały bliższemu poznawaniu się. Pierwszego dnia po obiedzie udaliśmy się w okolice Krugsee na podchody leśne – podzieleni na polsko – niemieckie grupy rozwiązywaliśmy zadania przygotowane przez organizatorów. Wtorek rozpoczęliśmy gimnastyką poranną, zabawami integracyjnymi, praca grupową dot. regionalnych upraw oraz projekcją filmu nt. zagrożeń środowiska naturalnego. Popołudnie spędziliśmy w Oderbergu na warsztatach filcowania i wyrabianiu naturalnego mydła, a dzień zakończyliśmy zabawą taneczną na świeżym powietrzu. Młodzież bawiła się przednio. Środę spędziliśmy sielsko i wiejsko poza folwarkiem – w miejscowości Borowin. Pomogliśmy przy zbiorach jabłek i zwiedziliśmy gospodarstwo ekologiczne. Po kolacji śpiewaliśmy                   i tańcowaliśmy przy ognisku,  piekąc tzw. Stockbrot i pianki. Ciężko było „zagonić” młodzież do łóżek, tym bardziej, że w czwartek musieliśmy się pożegnać. Jednak z partnerami ze Strausberga spotkamy się jeszcze w tym roku szkolnym kilkukrotnie.

Do miłego zobaczenia!

Katarzyna Kaliściak, Martyna Kalicka

• MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM

• W dniach 17 – 18.10.2022 roku w świetlicy szkolnej odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym dla klas V-VIII. Wzięło w nich udział 14 uczniów. W ramach rozgrywek odbyły się eliminacje w wyniku, których przegrywający zawodnik odpadał z mistrzostw.

Następnie rozegrano półfinały oraz finały. Nagrody otrzymał każdy uczeń, który uczestniczył w zawodach.
            W półfinałach oraz finałach uzyskano następujące wyniki:

• Jakub Zornig –Arkadiusz Malec 2:0 (11:5, 11:3)
            • Piotr Stanisławczyk – Karol Stefanowicz 2:0 ( 12:10, 11:9)
            • Jakub Zornig – Piotr Stanisławczyk 3:0 (11:3, 11:2, 11:4)
            • Arek Malec –Karol Stefanowicz 2:0 (11:6, 11:8)

Klasyfikacja końcowa:
            1 miejsce -  Jakub Zornig – kl. VI b
            2 miejsce - Piotr Stanisławczyk – kl. VIII b
            3 miejsca - Arek Malec – kl. VIII a
            4 miejsce - Karol Stefanowicz – kl. VIII a

Miejsca od 5 do 8 :

• Paweł Kunisz – kl. VI a
            • Maksymilian Białas – kl. VIII b
            • Patryk Grzywacz – kl. VIII a
            • Antek Malec – kl. V a

Miejsca od 9 do 14 :

• Dawid Wróbel – kl. VIII b
            • Bartek Majkowski – kl. VIII b
            • Cyprian Jędrzejewski – kl. VIII b
            • Miłosz Grzegorczyk – kl. VIII a
            • Antek Wolski – kl. V b
            • Bartek Wierzbicki – kl. VI a

Finansowo wsparła nas Rada Rodziców. Za co bardzo dziękujemy.
            Organizator zawodów:
            Waldemar Pożarycki

• TWORZYMY AUTORSKIE KARTY DO ORTOGRAFICZNEGO PIOTRUSIA

• Na lekcjach języka polskiego wspólnie stworzyliśmy  ORTOGRAFICZNEGO PIOTRUSIA, w którego zagramy, a karty staną się środkiem dydaktycznym wykorzystywanym podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Gracze sami wybiorą wariant gry - czy rozdają wszystkie karty i losują je od sąsiada, czy przeznaczają do losowania część talii.

Uczniowie zapamiętają pisownię wyrazów, ale też poszerzą swoją wiedzę, na przykład na temat zwierząt. W ten sposób wykorzystają swoją wiedzę i umiejętności z różnych przedmiotów szkolnych. Zaprezentowane w galerii karty przygotowali uczniowie z klasy 6a i 7a. Zadanie miało charakter interdyscyplinarny. Wykonaliśmy je przy pomocy telefonów komórkowych. Przy okazji porozmawialiśmy o przestrzeganiu praw autorskich i bezpiecznym korzystaniu z zasobów internetowych.

• SZKOŁA PAMIĘTA  #SzkołaPamięta

• "Szkoła pamięta" to akcja MEiN, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności.

Klasa 7a uczciła pamięć o bohaterach zapalając znicze przy kamieniach pamięci poświęconym Bohaterom II wojny światowej, kombatantom i inwalidom wojennym. Uczniowie dowiedzieli się, że przy promenadzie nad jeziorem Lipowo znajdują się głazy z pamiątkowymi tabliczkami przy których posadzono dęby. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko.
            Dorota Podbereska