Bezpieczeństwo naszych uczniów jest dla nas bardzo ważne, dlatego po raz kolejny na początku roku szkolnego gościmy funkcjonariuszy SOK starszego strażnika Służby Ochrony Kolei Emilię Grudzień i Katarzynę Zielińską z Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze. Panie przyjechały do naszej szkoły aby porozmawiać o bezpieczeństwie na terenie kolejowym i na przejściach kolejowo-drogowych.
Promując akcję bezpieczny przejazd przypomniały jak wyglądają i co oznaczają znaki, które spotykamy na przejazdach kolejowych, oraz jak postępować w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu.
Spotkanie z klasami ósmymi i siódmymi przebiegało pod hasłem „Poznajemy ciekawe zawody”. Panie w bardzo interesujący sposób przedstawiły możliwości jakie stoją przed młodym człowiekiem, który stoi u progu wyboru przyszłej drogi zawodowej. Uczniowie poznali procedury zatrudnienia, drogę awansu zawodowego i dalszego kształcenia. Panie przedstawiły szeroki wachlarz możliwości, każdy niezależnie od zainteresowań może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie w pracy związanej z koleją. Uczniowie zapoznali się też z umundurowaniem funkcjonariusza SOK, jego uprawnieniami oraz jakim środkami przymusu bezpośredniego dysponuje wykonując zadania służbowe. Funkcjonariuszka Emilia Grudzień nie tylko zapoznała uczniów z zadaniami funkcjonariuszy SOK, ale zademonstrowała „zabawki” które towarzyszą jej w codziennej pracy co wywołało entuzjazm u uczniów, którzy z ogromnym zainteresowaniem oglądali noktowizory, kajdanki czy paralizatory, oczywiście pod czujnym okiem funkcjonariuszki. Dużo uwagi poświęciły panie czworonogom, psom w służbie kolei, a co najważniejsze,dużo mówiły nie tylko o bezpieczeństwie osób korzystających z usług kolejowych czy przechodzących rzez przejścia kolejowo-drogowe, ale także ochronie życia i zdrowia młodych ludzi w ogóle np. pustostany na terenie kolejowym i nielegalne z nich korzystanie.
Bardzo dziękujemy pani Kasi i Emilii za tak owocne spotkanie oraz niezliczone prezenty i gadżety wspierające bezpieczne poruszanie się. Jesteśmy żywo zainteresowani kolejnymi spotkaniami i mamy nadzieje na że nasze spotkania staną się już szkolnym zwyczajem.
Małgorzata Zalech