• WARTO MYŚLEĆ POZYTYWNIE

• Już w piątek 23.10. 2023 r. po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie będą obchodzili Dzień Pozytywnego Myślenia. Pozytywne myślenie o sobie daje nam siłę, pozwala uwierzyć we własne możliwości, osiągać założone cele. Wzmacnia też wytrwałość w drodze do celu.

Nastawia nas na znajdowanie dobrych rozwiązań, zalet, mocnych stron swoich, innych ludzi i zdarzeń oraz wzmacnia nasze dążenie do nich. Roztacza też dobrą energię wokół. Z tego powodu pamiętajmy, że wszystko zaczyna się w głowie i warto myśleć pozytywnie.

• EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

• 16 października obchodzony był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Tego dnia w naszej szkole odbyło się spotkanie ze strażakami z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Dębnie. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w szkoleniu z I pomocy podczas, którego oprócz wykonywania czynności ratowniczych mogli nauczyć się obsługi defibrylatora.

W środę przedstawiciele poszczególnych klas napisali test obejmujący wiedzę z zakresu udzielania I pomocy. Uczniowie spisali się wspaniale. Każda klasa zajęła pierwsze miejsce, a w nagrodę uczniowie otrzymali cukierki i apteczkę pierwszej pomocy. Organizatorki dziękują strażakom z JRG w Dębnie za przeprowadzenie zajęć a Radzie Rodziców przy SP2 w Dębnie za ufundowanie nagród.

A. Frątczak J. Bałko

GALERIA

• NIEZWYKŁA PODRÓŻ Z MAŁYM KSIĘCIEM - PROJEKT NA LEKCJI POŚWIĘCONEJ LEKTURZE SZKOLNEJ

• Jedną z ciekawszych, literackich wędrówek jest pełna przygód podróż opisana w dziele A. de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”. Dzięki niej bohater poznaje, czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Wędrówka Małego Księcia jest poszukiwaniem prawdy o świecie i własnej tożsamości. Bohater, odbywając swą podróż, przekonuje się, jakim można być i jakim być z pewnością nie chce. W ramach podsumowania rozważań na temat lektury uczniowie klas 7a przygotowali projekt „Niezwykła podróż z Małym Księciem”. Na początku zajęć uczniowie wykonali ćwiczenie pt. „ Czy nie jestem zbyt dorosły, by zrozumieć tok myślenia głównego bohatera”. W tym celu każdy z nich narysował „zamkniętego” węża i dorysował to, co mogło się w nim skryć. Efekty zaskoczyły samych twórców.

Następnie wspólnie zastanawialiśmy się, czego symbolem mogą być nasze rysunki. Siódmoklasiści odwzorowywali szlak, którym podążał Mały Podróżnik. Prześledzili rozmowy z nowo poznanymi postaciami i wyciągnęli z nich wnioski na przyszłość. Po wspomnianą książkę powinien sięgnąć zarówno nastoletni czytelnik, jak i dorosły odbiorca, by zrozumieć, że współcześni ludzie zagubili się w pogoni za dobrami materialnymi i przestali dostrzegać to, co w życiu jest najważniejsze i najbardziej wartościowe. Mały Książę uczy, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Podróż z Małym Księciem pozwala spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy i jest to bardzo pouczająca lekcja. Podjęte działania uzupełniły i jednocześnie urozmaiciły lekcje języka polskiego, podczas których omówiono najważniejsze problemy współczesnego świata ukazane w lekturze.