• DWÓJKA STAWIA NA BEZPIECZEŃSTWO

• Realizując innowację pedagogiczną "English through the train window" wychodzimy naprzeciw planom wznowienia pasażerskiej linii kolejowej w Dębnie. Nasze pierwsze działanie skupiło się głównie na przekazaniu uczniom wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z usług kolejowych oraz możliwości podjęcia pracy w kolejnictwie. Zaproszeni goście, pani Emilia Grudzień Starszy Strażnik Służby Ochrony Kolei w Kostrzynie oraz pani Katarzyna Zielińska z Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze, promując akcję "Bezpieczny przejazd" przypomniały jak wyglądają i co oznaczają znaki, które spotykamy przy przejazdach kolejowych. Bardzo obrazowo i przystępnie dla młodych odbiorców panie prowadzące uświadamiały, że szlaban to wielkie ryzyko i przede wszystkim należy słuchać głosu rozsądku.

Spotkanie z klasami ósmymi przebiegało pod hasłem "Poznajemy ciekawe zawody". Panie prowadzące bardzo interesująco, a wręcz entuzjastycznie, przedstawiły możliwości jakie stoją przed młodym człowiekiem, który stoi u progu wyboru przyszłej drogi zawodowej. Uczniowie mieli możliwość poznania procedury zatrudnienia, awansu i dalszego kształcenia. Każdy niezależnie od zainteresowań może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie w pracy związanej z koleją. Funkcjonariuszka Emilia Grudzień nie tylko przedstawiła pracę w SOK, ale demonstrowała również "zabawki", które jej towarzyszą w codziennych obowiązkach zawodowych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali noktowizory, pałki czy paralizatory, oczywiście pod czujnym okiem funcjonariuszki.
            Nasi goście dużo uwagi poświęcili bezpieczeństwu nie tylko osób korzystających z usług kolejowych czy przechodzących przez przejścia, ale ochronie zdrowia i życia młodych ludzi w ogóle np. pustostany i nielegalne z nich korzystanie.
            Bardzo dziękujemy pani Kasi i Emilii za tak owocne spotkanie oraz niezliczone prezenty i gadżety wspierające bezpieczne poruszanie się.
            Jesteśmy żywo zainteresowani kolejnymi spotkaniami i mamy nadzieję, że to dopiero początek współpracy.
            Danuta Fossa
            Małgorzata Zalech

• ROBIMY PYSZNE, ZDROWE KANAPKI

• Drugoklasiści podjęli wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy pyszne, zdrowe kanapki”. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione.

Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Justyna Bałko

Agnieszka Frątczak

• „CZY WIESZ WSZYSTKO O AKADEMII PANA KLEKSA”?

• To tytuł konkursu adresowanego do uczniów z klasy 4b. Piętnastu uczestników rozwiązywało test składający się z 14 pytań dotyczących treści i bohaterów z książki Jana Brzechwy.

Najlepiej na pytania odpowiedział Filip Dul, który uzyskał 13 punktów.
            Gratulujemy zwycięzcy !

Opracowanie: R. Kunisz

• „ROBIĆ MAŚLANE OCZY” I INNE FRAZEOLOGIZMY NA SPOTKANIACH CZYTELNICZYCH

• Uczennice z klasy 6a Ola i Natalia w ramach akcji „Spojrzyj na świat stronnicami książki” zaprezentowały  dwa opowiadania z książki Grzegorza Kasdepke  pt. „Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” .

Celem spotkania było zachęcenie  uczniów  z klas drugich i trzecich do codziennego czytania oraz poznania znaczenia wybranych frazeologizmów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a wybrane opowiadania wywołały uśmiech nie tylko na ustach uczniów, ale także wychowawców, bo czytanie książek to przecież dobra zabawa! Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
            Opracowanie: R. Kunisz